Proč psa s PP

Možná si kladete otázku, zda si pořídit štěňátko s PP nebo bez něj. Věnujte proto chvilku k přečtení následujících řádků. Pokud při shánění štěněte narazíte na inzerát, nabízející takzvané "čistokrevné štěňátko bez PP" po rodičích s PP, znamená to, že rodiče nebo jeden z nich nebyli uchovněni. Stalo se tak proto, že mají jistou vadu, která je v rozporu se standartem JRT. Může to být chyba exteriéru (velikost psa, váha, proporce, počet zubů), chyba povahy (pes je příliš agresivní nebo naopak bázlivý) nebo trpí dědičnou chorobu. Jinými slovy řečeno, ne každý bílý pejsek se skvrnami a temperamentním chováním je JRT! Pes nebo fena, kteří nejsou uchovněni by v žádném případě neměli mít štěňata, aby se případné vady nepředávaly dál. Pokud se majitel takového psa rozhodne mít štěňata, pak se taková rozhodně nedají označit jako čistokrevná, ale jako "voříšci". Takoví chovatelé se nazývají množiteli a jejich jediná starost je zisk z prodaných štěňat. Proto prosím nepodporujte množitele a snažte se o zachování čisté rasy. Pejska si pořizujete na 10 až 15 let a je velice důležité uvědomit si, že i když při pořízení štěňátka bez PP ušetříte jistou finanční částku, tak je možné, že pejsek bude trpět nějakou vadou a vy ušetřené peníze necháte u veterináře. Pokud nechcete nebo nemůžete investovat do psa s PP nebo Vám nezáleží na tom, jak bude Váš pejsek vypadat, a jen chcete dobrého kamaráda, pořiďte si pejska z útulku. Uděláte dobrý skutek a pejsek Vám bude vděčným společníkem.
 

 

• Co je vlastně průkaz původu: je to doklad psa (v podstatě něco jako rodný list u člověka) vydávaný plemennou knihou, kde je uvedeno jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování a v neposlední řadě 4 generační rodokmen. Víte tedy, jaké mělo Vaše štěňátko předky a s největší pravděpodobností zdědí většinu jak vzhledových, tak i charakterových vlastností. Neznamená to, že z něj automaticky vyroste výstavní pes bez vady na charakteru. Což velice záleží na přístupu majitele k jeho výchově svého psa a také samozřejmě na jeho genech. Jinými slovy i pes, který má šampiony rodiče nemusí mít vždy výstavní předpoklady, nebo může být nemocný. Ale díky pečlivému výběru chovných psů se toto stává velmi zřídka.
 

• Výhody psa s PP: jak již bylo řečeno výše PP je něco jako rodný list. Neopravňuje majitele takového psa pouze chodit na výstavy, ale i na jiné psí soutěže a závody. Pes s PP se může stát šampionem, bezvadným norníkem a hlavně může být uznán jako chovný. A samozřejmě ze všeho nejdůležitější - máte typického představitele JRT bez zdravotních, exteriérových a povahových vad.
 

 

Stránky věnované psům bez PP:  https://www.stop-mnozitelum.cz/


Kontakt

Gingerbohemia